Lazer kesim nedir?

Lazer Kesiciler, birçok farklı şey yapma imkanı veren harika araçlar/cihazlardır. Basit kutulardan ahşap üzerine ayrıntılı oyma grafikleri ve hatta karmaşık üç boyutlu nesneler oluşturmaya kadar. Burada bir lazer kesicinin nasıl çalıştığının temellerini açıklayacağız. Size bir lazerle yapılabilecek şeylerin bazı örneklerini ve lazer kesim veya kazıma için tasarımların nasıl oluşturulacağını göstereceğiz. Ayrıca hangi malzemenin kullanılabileceğini ve bir lazer kesiciye nasıl erişileceğini de öğreneceksiniz.

Lazer kesim nedir?

Lazer kesici, malzemeyi hassas bir şekilde kesmek veya kazımak için bir lazer ışını kullanan, bilgisayar kontrollü bir makinedir. Bir lazer, temelde sadece oldukça odaklanmış, yüksek oranda güçlendirilmiş ışıktır. Lazer ışını, malzemenin yerel olarak yanmasına, erimesine veya buharlaşmasına neden olur. Bir lazerin kesebileceği malzeme türü, lazerin türüne ve belirli makinenin gücüne bağlıdır.

"Lazer" terimi, "Uyarılmış Radyasyon Emisyonu ile Işık Amplifikasyonu" nun kısaltmasıdır. Lazer teknolojisi 1960'larda geliştirildi.

Farklı lazer kesici türleri vardır. Bu kılavuz, özellikle hobiciler ve küçük işletmeler tarafından yaygın olarak kullanıldığı için gaz lazerleri ve CO2 lazerlerine odaklanacaktır. Diğer tipler, örneğin çoğunlukla endüstriyel uygulamalar için kullanılan fiber veya kristal lazerlerdir.

CO2 lazer kesiciler, ahşap, kağıt, akrilik, tekstil ve deri gibi çok çeşitli metalik olmayan malzemeleri kesme ve kazıma kapasitesine sahiptir. Daha fazla malzeme ve ayrıntı için buraya bakın.

Lazer Kesim'in Tarihçesi

Lazer kesim nedir sorusunun cevabına geçmeden önce Lazer Kesimin tarihsel geçmişine bir bakalım.

Lazer kesim, tarihsel olarak çokta derin bir geçmişe sahip değil. 1965 yılında kullanılan ilk lazer kesme makinasında hedef elmas kalıplarda delik açmaktı. Bundan iki sene sonra takvimler 1967 yılını gösterirken İngilizler, metalleri kesmek için kullanılacak lazer destekli oksijen püskürtmeli kesimi kullanıma koymuş oldu. 1970'te bir adım daha gidilerek titanyum kesmek için Lazer kesim teknolojisi kullanıldı. Aynı zamanlarda henüz metallerin ısı iletkenliğini aşacak güçte olmayan CO2 (karbondioksit) kesim tekstil alanında kullanılmaya başlandı.

Lazer kesim nedir, Lazer Kesim ne demek, Lazerle kesim

Lazer Kesiciler, birçok farklı şey yapma imkanı veren harika araçlardır. Basit kutulardan ahşap üzerine ayrıntılı oyma grafikleri ve hatta karmaşık üç boyutlu nesneler oluşturmaya kadar.
Bu başlangıç kılavuzunda, bir lazer kesicinin nasıl çalıştığının temellerini açıklayacağım, size bir lazerle yapılabilecek şeylerin bazı örneklerini ve lazer kesim veya kazıma için tasarımların nasıl oluşturulacağını göstereceğim. Ayrıca hangi malzemenin kullanılabileceğini ve bir lazer kesiciye nasıl erişileceğini de öğreneceksiniz.

Lazer Kesim ne demek?

Demir, alüminyum gibi paslanan veya paslanmaz metal malzemeleri olduğu gibi bimetal malzemeleri de kesmek için son dönemlerde sıklıkla tercih edilen ve üretim bandında oldukça fazla kullanılan son teknoloji yöntemlerinden biri olan lazer kesim, daha çok endüstriyel alanlarda imalat aşamalarında kullanılmaktadır. Bu alanda kullanılan cihazların büyüklüğü, gücü, kesim hassaslığı ile yine okullarda, hobi maksatlı veya küçük işleri halletmek üzere lazer kesim yöntemini kullanan işletmelerde kullanılan cihazların özellikleri arasında pek çok fark bulunmaktadır.

Lazerle kesim veya lazer kesim optik aracılığı ile yönlendirilerek daha güçlü çıktı alınmasını sağlamaktadır. Lazer ışığını yönlendirmek maksatlı olarak CNC ve lazer optik kullanılmaktadır da diyebiliriz. Yönlendirilen lazer optiği CNC yardımı ile de odaklandığı noktada lazer ışını sayesinde malzemeyi hassas bir şekilde yakarak kaliteli bir yüzey geride bırakır. Kesilmek istenilen profiller, borular endüstriyel alanlarda lazer kesicilerle kaliteli bir şekilde kesilmektedir.


MuterLazer whatsapp numarası